2016. november 22., kedd

Marie Kondo: Tiszta öröm

Én abban hiszek, hogy a testi-lelki egyensúly eléréséhez nagyon fontos az is, hogy hogyan öltözködünk, mivel táplálkozunk és milyen mozgásformával tartjuk karban a testünket. A Tiszta öröm elolvasása után már abban is hiszek, hogy hatalmas jelentősége van a környezetnek és a tárgyaknak is, amivel körbevesszük magunkat.



A japán Marie Kondo második magyarul megjelent könyve (az első a Rend a lelke mindennek című) számomra újszerű módszert, szemléletet mutatott meg. Nem azt hangsúlyozza, hogy ne ragaszkodjunk tárgyakhoz, hanem azt, hogy ne vegyük magunkat körbe értelmetlen dolgokkal, találjuk meg, hogy melyek azok a tárgyak, amelyek hasznosak a számunkra és boldoggá tesznek minket.



"Személy szerint én úgy vélem, a rendrakás folyamatának lényege, hogy becsüld meg a birtokodban lévő tárgyakat, és törekedj arra, hogy olyan különlegessé tedd a kapcsolatodat ezekkel, amennyire csak lehet. Az, hogy eldöntöd, hogy fogsz tárolni valamit, azzal otthont adsz neki."

"KonMari" a könyv elején bevezet minket a rendrakás techinkájába, aztán a tárgyakat csoportokra osztva mutatja be a gyakorlati dolgokat, hogy hogyan hajtogassuk a ruhákat, hogyan tároljuk a tárgyainkat úgy, hogy a lehető legkevesebb helyet foglaljanak el és mindez még esztétikusan is nézzen ki. Az illusztrációk - főleg a hajtogatáshoz - nagyon hasznosnak bizonyultak és pluszban pedig még cukibbá tették a könyvet, ha a borító láttán nem olvadt el már mindenki. A csoportosítás után helyiségenként is kapunk ötleteket, a könyv a vége pedig tele van a szerző személyes élményeivel.
A lapokról valahogy sugárzik a nyugalom és a harmónia, nem tudtam nem elhinni a rendrakás ennyire "rendbe tesz" minket belül is, a segítségével tisztábban láthatjuk önmagunkat.
Azóta én is elkezdtem a saját rendrakásomat, ami kicsit bonyolult, mert több, mint egy éve kétlaki életet élek, de a hétvégén kiselejteztem otthon a ruháimat és az az érzés, amit azóta is érzek leírhatatlan.


2016. november 20., vasárnap

Születésnapi nyereményjáték!


A Könyvek&Kávé idén karácsonykor ünnepli a 4. születésnapját és ezt szeretném veletek  is megünnepelni! A blog szerkesztése a legkedvesebb hobbim rögtön az olvasás után, de egy kicsit küldetésként is tekintek rá, szeretném, ha egy kicsit általam is eljutna az olvasás szeretete az emberekhez. Különösen fontosnak tartom, hogy ne csak a sikerlisták élén álló könyvekről olvassatok itt, hanem olyan klasszikusokról is, amelyek bármelyik évszázadban megállják a helyüket.
Ezért idén egy 3 könyvből álló Helikon zsebkönyvcsomagot fogok köztetek kisorsolni. A 3 könyv pedig:

Oscar Wilde: A boldog herceg
Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg
Szerb Antal: Utas és holdvilág


A játékban való részvételhez nincs más dolgotok, mint hogy kitöltitek az alábbi kérdőívet, amivel segítetek nekem a blog további szerkesztésében is.
A kitöltés határideje: 2016. december 23. éjfél
A sorsolás pedig másnap, 24-én lesz és a nyertes nevét közzé is teszem még aznap itt a blogon és a blog Facebook oldalán is!
Jó játékot és köszönöm, hogy jöttök és olvastok!

2016. november 16., szerda

Őszi-téli újdonságok a Maximnál!

A novemberi-decemberi időszak nagyon sűrű könyvmegjelenések szempontjából. A Maxim Kiadó is több, mint 20 újdonsággal készül a bekuckózós időre és a karácsonyra. Ezek közül most megmutatom azokat, amik a legjobban felkeltették az érdeklődésemet, de a teljes listát is elérhetitek ITT.

Julie Murphy: Dumplin' - Így kerek az élet
Várható megjelenés: 2016. november 25.
Egy inspiráló történet a középiskolás Willowdeanről, aki megmutatja, mennyire fontos elfogadni magunkat úgy, ahogy vagyunk, hogy az életben esélyünk legyen az igaz boldogságra.



Ruta Sepetys: Tengerbe veszett könnyek
Várható megjelenés: 2016. december 9.
A ​​háború a végéhez közeledik Kelet-Poroszországban. Több ezer kétségbeesett menekült igyekszik a szabadság felé. Viszik magukkal a szenvedés és megpróbáltatás terhét, remélve, hogy egy jobb élet vár rájuk. De vannak páran, akik rejtegetnek valamit… 
Három élet, három sors keresztezi egymást: Joanáé, a szép és segítőkész litván nővéré, aki súlyos bűntudattal küzd; Floriané, a titokzatos fiatalemberé, aki mindenáron szeretné eltitkolni valódi kilétét, és Emiliáé, a várandós lengyel lányé. Egyetlen közös van bennük: menekülniük kell. Joana, Florian és Emilia úti célja a kikötő, ahol a Wilhelm Gustloff hajóra akarnak feljutni, amely civileket és sebesült katonákat menekít a front elől. A biztonság felé megtett minden lépéssel egyre erősebbek, bátrabbak és egyre jobban bíznak egymásban. A szerelem, az összetartozás és az emberség érzéseibe kapaszkodnak. De ezzel együtt egyre sebezhetőbbé is válnak. 
Már úgy tűnik, hogy közel járnak a szabadsághoz, amikor megtörténik a tragédia. Nem számít sem nemzetiségi hovatartozás, sem kultúra, sem rang; a fedélzeten lévő mind a tízezer embernek – felnőtteknek, gyerekeknek – ugyanazért kell harcolni: a túlélésért.




David McCullough: A Wright fivérek - A repülés szerelmesei
Várható megjelenés: 2016. november 25.
David ​​McCullough elmeséli nekünk az amerikai Wilbur és Orville Wright történetét. Kik voltak ők, és vajon azt érték el, amit szerettek volna? Ezen férfiak jóval többek voltak, mint iskolázatlan Dayton kerékpárszerelők, akik véletlenül sikeresek lettek, bennük kivételes bátorság és elhatározottság lapult, intellektuálisak, érdeklődők, és szüntelenül kíváncsiak voltak, ezek pedig meghatározó jelzőik voltak már felnevelkedésüknek is. A ház, amiben éltek, elektromosságtól és vízvezetékrendszertől mentes volt, viszont tele volt könyvekkel, amelyeket főként lelkész édesapjuk vitt haza, így folyton olvastak, művelődtek. 
Amikor együtt dolgoztak, egy probléma sem volt leküzdhetetlen. Wilbur minden kétséget kizárólag egy zseni volt. Orville olyan mechanikus leleményességgel bírt, amilyet kevesen ismernek. Azok a tények, hogy csupán középiskolai képzettségük és kevés pénzük van, kapcsolataik pedig alig akadnak néhol, sosem szabtak gátat terveiknek. Semmi sem állíthatta meg őket, még az sem, ha az életüket kellett kockára tenniük.




Clare Mackintosh: I Let You Go - Az igazság pillanata
Már megjelent!
Egy tragikus baleset. Minden olyan gyorsan történt. Senki sem láthatta előre, még ő sem. Vagy mégis?
Jenna Gray élete egyetlen pillanat alatt változott rémálommá. Utolsó reménye a továbblépésre az, ha mindent maga mögött hagy, és új életet kezd. Kétségbeesetten vágyakozva a menekülésre, Jenna egy elhagyatott kis házikóba költözik a walesi tengerparton, ám félelmei, gyásza, valamint emlékei arról a szörnyű novemberi éjszakáról, ami örökre megváltoztatta az életét, nem hagyják nyugodni.
Ray Stevens felügyelőnek kell igazságot szolgáltatnia Jennának, aki minden szülő rémálmát éli. Elszántsága az ügy megoldása érdekében átlép egy határt, amikor már nemcsak a szakmai, hanem a magánélete is összefonódik a nyomozással. 
Amint Ray és csapata megpróbálja felderíteni az igazságot, Jenna lassan észreveszi a lehetőséget egy boldogabb jövőre. Ám múltja nem hagyja nyugodni, a következmények pedig elsöprőek lesznek.


Az újdonságokat 30% kedvezménnyel előrendelhetitek EZEN a linken, a szállítás 2 könyvtől ingyenes.

2016. november 15., kedd

Feldmár András: Félelem, düh, agresszió és szex

"A szeretet legegyszerűbb definíciója az, hogy tudnálak bántani, de nem foglak."

Az előző hónapban Mérő Lászlóval elsőztem, a november pedig végre Feldmár Andrással indult. Ahány szakértő, annyiféle stílus, sztori, tapasztalat, de aki szórakoztató és érthető pszichológiára vágyik, az egyre inkább tobzódhat a különböző könyvek között.



A Félelem, düh, agresszió és szex a szerző sokadik "kiskönyve" a HVG gondozásában, de eddig talán ennek a legkeményebb a témája. Féltem tőle, hogy nagyon fel fog zaklatni, mert olyan embernek tartom magam, aki egy légynek sem tud ártani, de úgy érzem már az első sortól kezdve betalált nálam a könyv és nem volt sok(k).

A könyv nem egy komplex, egész valami. Három részből áll, amelyek egy hosszabb bevezetővel indulnak, aztán  kérdés-felelet formájában folytatódnak. Váltakoznak a témák, a saját tapasztalatok (sokszor saját családi élmények) keverednek a tankönyvi dolgokkal és az egészet körüllengi valami belsőséges, különleges hangulat. Aki hallotta már Feldmár Andrást, akár csak videóban is beszélni, az tudja mire gondolok.
Két rész érintett meg különösen, amikor az erőszakolókról volt szó és azok a részek, amikor a hipnózist a leghétköznapibb értelemben használta. Hihetetlen volt belegondolni, hogy milyen könnyen hipnotizálhatnak minket mások és mi milyen könnyen hipnotizálhatunk másokat.
Divat lett pszichológia témájú könyveket olvasni, de ha legalább egy kicsit is hatnak arra az emberre, aki olvassa őket, akkor ez egy nagyon hasznos divat.
Ezután már Feldmárt is szívesen veszek majd a kezembe, ha kell egy kis lazítás a tankönyvek mellé.




2016. november 3., csütörtök

Könyves Zárás - Október

Úgy érzem nagyon gyorsan eltelt az október, sokkal gyorsabban, mint a többi hónap, talán azért, mert nagyon vártam már a szünetet és hogy hosszabb időt töltsek itthon. De lassan már a szünetnek is vége és olvasás ügyileg nem állok valami jól, nem úgy a beszerzéseket tekintve.

Olvasások
Kezdek rájönni, hogy az egyetem semmiben sem befolyásolja, hogy mennyit olvasok, úgyhogy az elmúlt hónapban egyszerűen csak nem volt annyi kedvem olvasni, de így legalább tudtam magam tartani a posztokkal és mindenről sikerült írni.
Összesen 3 darab könyvet olvastam el, és sajnos ebben most vcs-s nem volt, de már rajta vagyok az ügyön.

Mérő László: Az érzelmek logikája {poszt}
Ezzel a könyvvel bebizonyosodott számomra, hogy egy pszichológiai témájú könyvért is lehet úgy rajongani, mint egy jó regényért. Októberben vettem és nem tudtam letenni.

Izolde Johannsen: Róma (A kárhozat éjjele 1.) {poszt}
Régóta várt már rám ez a reci, de végre be tudtam fejezni. Különleges vámpíros történet, de a legjobban a történelmi háttér tetszett benne.

J. K. Rowling - John Tiffany - Jack Thorne: Harry Potter és az elátkozott gyermek {poszt}
Megjelent és gyorsan frissen el is olvastam,  Nagyon jó volt újra elmerülni a varázsvilágban. Az elején még meg is hatódtam, ahogy a régi érzéseket előhozta belőlem. Nincs mese, megöregedtünk 
mi is.




Beszerzések
Összesen 11 darab könyvet vettem, amiből 9 pszichológiai témájú és 8 non-fiction. Még mindig könyörtelenül kihasználom a könyves akciókat, a probléma csak az, hogy egyre több akció van. De íme a nem rövid lista:

Jeanne Ryan: Nerve - Idegpálya
J. K. Rowling - John Tiffany - Jack Thorne: Harry Potter és az elátkozott gyermek
Anoni Mara: Bűn vagy bűnhődés
Mérő László: Az érzelmek logikája
Singer Magdolna: Asszonyok álmában síró babák
Popper Péter – Ranschburg Jenő – Baktay Miklós – Baktay Zelka: Szegény nők, szegény férfiak
Popper Péter: Lélek és gyógyítás
Csepeli György – Kígyós Éva – Popper Péter: Magára hagyott generációk
Ranschburg Jenő: Pszichológiai rendellenességek gyermekkorban 
Scott B. Rae: Etikai döntések
Eliot R. Smith - Diane Mackie: Szociálpszichológia


Ez a hónap a bejegyzések szempontjából is elég jó volt, összesen 7-et írtam, ebből 4 könyvajánló, 2 book tag és egy pedig még a szeptemberi a zárás.

A többiek októbere: Dóri, Katacita, Tekla

2016. november 1., kedd

J. K. Rowling - John Tiffany - Jack Thorne: Harry Potter és az elátkozott gyermek

Nem éreztem, hogy annyira vártam, hogy annyira hiányzott, hogy annyira a gyermekkorom része lenne a Harry Potter varázsvilága, csak mikor az első néhány oldal után meghatódva könnyeztem. Hát újra itt vagytok...felnőttetek...gyerekeitek születtek, és már ők is a Roxfortba járnak!



És velük együtt mi is felnőttünk, sok mindenben változtunk, máshogy gondolkodunk, másfajta könyveket olvasunk, de szerintem sokan egyetértenek velem abban, hogy a Harry Potter az egyik első könyv lesz, amit a már olvasni tudó gyerekünknek a kezébe adunk majd.

A Harry Potter és az elátkozott gyermek nekem egy kis nosztalgia, egy kis visszatekintés és egy adag megnyugtatás is volt, hogy az úgy szeretett szereplőim nem tűntek el, és hogy valahol bennem mindig is élni fognak.
Azonban Harryék már igazi felnőttek lettek, akik dolgoznak és mellette gyereket nevelnek, és pont Harry kisebbik fia, Albus lesz az, aki most a galibát okozza, nemcsak a szüleinek, hanem az egész varázsvilágnak. 

Tudvalevő, hogy az írónő szinte csak a nevét adta a könyvhöz, vagyis a színdarabhoz, de én a különbséget inkább csak a formában vettem észre. Nyilvánvalóan egy szövegkönyvben nagyrészt csak párbeszédek és néhány megjegyzés található, nincsenek hosszú leírások, a képzeletnek még jobban dolgoznia kell. És egy színdarab sokkal rövidebb, tömörebb, nincsenek fölösleges megszólalások. Így persze, hogy más volt ezt a történetet olvasni.
Amellett, hogy sokkal gyorsabban történt minden, sokkal hétköznapibbnak éreztem az egészet. Tetszett, ahogy megjelenítették Hermione és Ron kapcsolatát a Harry és Albus közötti "apa-fia gondok" pedig tényleg nagyon életszerűek voltak. Persze csak ha kivesszük belőle azt a részt, hogy "az apám megmentette a világot Voldemorttól és ezért...". Aztán sorolhatnám még, hogy mennyi mindenen derültem és örültem, de szeretnék teljesen spoilermentes maradni. Amit viszont nagyon fájlalok az az, hogy Ron, a legnagyobb kedvencem karakterét szerintem nagyon elszúrták, legalábbis bennem nem váltotta ki azt az érzést, mint az előzőekben.

A Harry Potter és az elátkozott gyermek egyszerűen más. Más a formáját tekintve, másról szól, mint a regények, egyszerűen valami olyan után van, ami már le van zárva. Szerintem.
Nagyon jó volt kicsit visszatérni és jól szórakoztam az alatt a pár óra alatt, ameddig végigolvastam, de csillagozni nem fogom, mert nem tudnék elfogulatlan lenni.
A színházi előadást viszont nagyon szívesen megnézném.